ABC Szamba betonowe - abcpiwniczki.pl
0 items0,00

Brak produktów w koszyku.

Którą piwniczkę wybrać z płaskim czy z półokrągłym sklepieniem?

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się piwnice ogrodowe. Te, jeszcze niedawno kojarzące się tylko z wakacjami u babci na wsi budowle, zaczynają pojawiać się w przydomowych ogródkach, nawet tych mieszczących się w pobliżu centrum miasta – a może właśnie tam są bardziej widoczne.  Nowoczesne domy rzadko kiedy posiadają podpiwniczenia, tym samym odczuwamy brak pomieszczenia, w którym możemy przechowywać produkty sezonowe czy choćby wino.

Wnętrze piwniczki ogrodowej
Ziemianka w płaskim sklepieniem

Zapotrzebowanie na taki produkt spotkało się ze sporym odzewem ze strony producentów prefabrykatów betonowych. Tym sposobem mamy na rynku spory już wybór gotowych brył piwnic, które możemy przystosować do własnych potrzeb i możliwości.
Kiedy już podejmiemy decyzje odnośnie budowy piwnicy, musimy zdecydować się czy będzie ona pełniła tylko funkcję użytkową w naszym ogrodzie, czy też stanowiła także jego ozdobę. Wiąże się to z wyborem rodzaju sklepienia piwnicy. Najczęściej występujące sklepienia to płaskie – a więc najprościej jest  zakopać te piwnice pod ziemią, bądź półokrągłe – te już zdecydowanie częściej mają być ozdobą naszych skrawków zieleni.

Ziemianka zdjęcie nocą

Każde z tych rozwiązań będzie miało swoje wady i zalety. I tu postaramy się je Państwu przedstawić, by ułatwić podjęcie decyzji związanej z zakupem piwnicy ogrodowej.

Piwnica ze sklepieniem płaskim:

Altanka z ziemianką

Występuje w szerokim zakresie rozmiarów, od niewielkich mających od 7m3 pojemności, aż po takie, w których śmiało można chodzić i wykonać tam szereg regałów. Każda z piwnic może mieć sklepienie wykonane w różnych standardach nośności, co pozwala nam na możliwość popuszczenia wodzy wyobraźni i zaprojektowania wejścia do piwniczki np. bezpośrednio z altany ogrodowej, którą możemy wybudować na  piwnicy. Dużym atutem takiej piwnicy jest fakt, że jej wysokość w każdym miejscu jest taka sama, co pozwala nam na pełne wykorzystanie przestrzeni. Oznacza to, że nawet w stosunkowo niewielkiej piwnicy będziemy w stanie uzyskać sporo miejsca do przechowywania produktów z naszego warzywniaka.  Płaskie sklepienie wykonane z płyty najazdowej umożliwi nam posadowienie piwnicy także w takim miejscu przez które musimy choćby przejeżdżać samochodem – co ma znaczenie szczególnie w niewielkich ogrodach, gdzie każdy metr wolnej przestrzeni ma ogromne znaczenie.
Płaski strop nie oznacza jednak, że nie możemy wykorzystać takiej piwnicy do celów dekoracyjnych. Część klientów decyduje się na wykonanie otworów drzwiowych nie w pokrywie, a w ścianie bocznej, a na piwnicy usypuje kopiec, na którym sadzą rośliny ozdobne.

Piwnica ze sklepieniem półokrągłym:

Tego rodzaju piwnice z reguły nie występują w tych najmniejszych rozmiarach, w jakich możemy spotkać piwnice ze sklepieniem płaskim. Mimo większej powierzchni należy jednak pamiętać, że półokrągły strop ogranicza możliwość zagospodarowania przestrzeni wewnątrz piwnicy.  Co nie znaczy, że przez to piwnica jest mniej funkcjonalna – właśnie z tego powodu jej wymiary jeśli chodzi o długość i szerokość są większe.  Półokrągły strop wymusza wykonanie otworu drzwiowego w ścianie bocznej. Za to kopuła to pole do popisu dla naszej wyobraźni – jej wykończenie może sprawić, że nasz ogród będzie wyglądać niezwykle efektownie – mamy klienta, który w fantastyczny sposób przerobił szarą betonową kopułę piwnicy w … domek Hobbita.  Kopuła będzie też doskonałym miejscem do posadzenia na niej roślin – najlepiej wieloletnich. Świetnie się na niej sprawdzą nawet niewielkie krzewy – należy tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Wybór piwnicy jak widzimy nie ogranicza się tylko do określenia jej wymiarów. Warto go dokładnie przemyśleć, by na końcu uzyskać efekt, który zaspokoi nasze przyziemne (fizycznie wręcz podziemne) potrzeby magazynowania płodów rolnych na zimę jak i te wizualne.

Piwnica z kopuła i ze schodami
Zadaj pytanie on-line